Jesteś tutaj

Psychologia w służbie przewodzenia zespołem

Od kiedy nauki psychologiczne wkroczyły w wiele obszarów dotychczas nie znanych, w tym także w problematykę wydajności i motywowania do pracy, managerowie zaczęli widzieć zalety rozwoju wiedzy zatrudnionych osób. Bardzo popularne stały się różnego rodzaju szkolenia, dzięki którym kadra pracownicza mogła rozwijać się zawodowo, a jednocześnie bardziej związać się firmą.
Również bardzo popularnym krokiem w dążeniu do zbudowania wydajnie pracującego zespołu są Symulacje Biznesowe http://www.goldenline.pl/grupy/Przedsiebiorcy_biznesmeni/szkolenia-ranki.... Przy szkoleniach otrzymuje się przeważnie suchą wiedzę, czasami wspartą przykładem z życia wziętym. Gry za to mają odmienną rolę, sprawdzają zachowanie biorących w nich udział podczas pokonywania zadań, które mogą wystąpić w rzeczywistości i będą uczyły sposobów na podejmowanie właściwych decyzji.
Bazują one na tezie, że dorośli najbardziej skutecznie uczą się przez doświadczenie, czyli przez szereg różnych prób w trakcie wykonywania konkretnego działania. Jeżeli nawet będą się pojawiać podczas tego jakieś błędy i nieodpowiednie wybory, to na zakończenie, po dokładnym omówieniu wyników można będzie wyciągnąć wnioski płynące ze szkolenia i w przyszłości zachować się znacznie lepiej.
I tym się właśnie mają zająć opisywane gry dla pracowników. Przy ich realizacji uczestnicy mierzą się z prawdziwymi sytuacjami, które mogą wystąpić podczas realizacji swoich zadań, będą musieli podjąć czasem bardzo trudne decyzje i zajmować się dalszymi działaniami. Uczestnicy gry mogą doświadczyć skutków tego, co zrobili, ale mają także możliwość za pomocą różnych metod ulepszenia swoich strategii.
Doświadczenia zdobyte podczas gier symulacyjnych z całą pewnością będą przydatne podczas dalszej pracy, nawet jeśli zdarzenia, jakie się ćwiczyło raczej nigdy nie wystąpią. Osoby po takim szkoleniu poczują się na pewno znacznie pewniej, kiedy staną przed podjęciem decyzji, jeśli mieli okazję wcześniej ćwiczyć, jak w takich właśnie sytuacjach powinno się robić.