Jesteś tutaj

W jaki sposób zadbać można o talenty w swojej firmie.


O tym, że jedną z najistotniejszych rzeczy jakie posiada każda firma są zatrudnieni pracownicy, wiadomo od dawna. I nie od dzisiaj wiadomo, że o swoich ludzi powinno się dbać jak najlepiej, szczególnie w sytuacji, kiedy bez zbędnych problemów da się poszukać nowej pracy i zatrudnić się w konkurencyjnej firmie. W szczególności będzie to dotyczyło to osób mających ponadprzeciętne umiejętności, aby je na dłużej zatrzymać trzeba też sporo zaproponować.


Tego typu osoby w licznych przypadkach bardzo dużo mogą dać w firmie, w której pracują, lecz jednocześnie mogą oczekiwać dużo więcej. Dlatego też pomyśleć należy o tym, aby osobom tego typu zapewnić niezbędny rozwój i gratyfikacje, oczekując w zamian innowacyjności, zaangażowania i potrzeby dalszego pogłębiania swoich umiejętności.


Jak pokazują ostatnie badania, to cecha, która była wymieniona ostatnia aktualnie zaczyna być bardzo ceniona pośród właścicieli poszukujących największych talentów do własnej firmy. Poza tym niezwykle pożądanymi przymiotami będą orientacja na uzyskanie celu, kreatywne podchodzenie do wykonywanej pracy a także zaangażowanie i otwartość na zmiany.


Z kolei w ciągu minionych paru lat dość mocno spadło znaczenie przywódczych zdolności jako atrybutu wyróżniającego talent. W roku 2010 cechę tę jako niezmiernie istotną pokazywało 63 procent firm, ale kilka lat później ich ilość spadła do 41 procent. W znacznej mierze będzie to wynikać z faktu, że programy związane z talentami zaczyna się kierować coraz częściej do dobrych specjalistów a nie kadry zarządzającej.


Trafienie na talent to jedno, natomiast właściwe wykorzystanie jego możliwości przez dłuższy okres czasy to zupełnie inna rzecz. Z tego typu osobami bardzo często jest tak, że mocno się angażują na samym początku w podejmowane działania, a następnie stosunkowo szybko ich entuzjazm zaczyna ginąć i potrzeba zadać pytanie, jakie mają być dalsze kroki.


A tak naprawę duża część firm nie bardzo wie, jak w takiej sytuacji postąpić i nie ma żadnych dodatkowych systemów motywacyjnych. Z kolei inne podejmują działania mające docenić takie osoby na forum firmy i przez cały czas im zagwarantować możliwości na rozwój. Coraz częściej sięga się także po metody wiążące się z finansami, tu z kolei popularne są premie, nagrody i najróżniejsze dodatkowe świadczenia.