Jesteś tutaj

Dlaczego porzucenie pracy pod wpływem emocji może za sobą nieść duże konsekwencje.


Czasami się zdarzają sytuacje, że ktoś zaczyna już dość mieć pracy w swojej firmie. Bywa rozdrażniony, sfrustrowany i pełen złych emocji. Niekiedy może wystarczyć jedna niewielka rzecz, aby wybuchnąć gniewem i wyrzucić z siebie wszystko, co będzie komu leżało na wątrobie. Ale należy być świadomym tego, że takie zachowania bez kontroli najczęściej dają bardzo niewiele, a mogą się zakończyć sporymi problemami.


Powodów zachowań tego typu jest naprawdę dużo, nie tylko związanych bezpośrednio z obowiązkami pracowniczymi, ale też atmosferą panującą w firmie. Często są to na przykład kiepskie relacje z przełożonymi czy kolegami, brak podwyżek, awansów czy też różne rozgrywki w firmie. I w takiej sytuacji niektóre osoby mają serdecznie dość i w którymś momencie mogą wybuchnąć.


Tego typu wybuchy mogą wprawdzie przynieść krótki stan ulgi, jeżeli się wykrzyczy głośno co się myśli albo rzuci się czymś nawet, to człowiek może się od razu lepiej poczuć. Jednak najczęściej oprócz krótkotrwałej satysfakcji nic się wiele nie osiągnie, a w rzeczywistości można wiele stracić.


Decydując się na takie zachowanie z reguły trzeba być świadomym tego, że trzeba się będzie pożegnać z pracą. Wielu pracowników po takiej akcji pewnie złoży sama wypowiedzenie, jednak należy się jednak spodziewać tego, że właściciel przedsiębiorstwa będzie chciał wręczyć zwolnienie dyscyplinarne i później będzie konieczność wytłumaczenia się z takiego stanu rzeczy podczas następnych rozmów o pracę.


Z całą pewnością po takim burzliwym rozstaniu raczej się nie otrzyma z poprzedniej pracy opinii i referencji. Z tego też powodu jeśli komuś będzie zależeć na tym, żeby dostać je jednak, to raczej nie powinien mówić zbyt wulgarnie, co sądzi o osobach, z którymi pracował. No chyba że już ma znalezioną nową pracę lub też zakłada swój biznes, lecz i tak raczej się nie powinno aż tak drastycznie kończyć wszystko.


Trzeba też uważać na to, że niektóre zachowania mogą ściągnąć konsekwencje prawne. Jeżeli ktoś w złości niszczy własność swoich kolegów czy firmy, kradnie informacje czy majątek, to musi się liczyć z tym, że poniesie za to odpowiedzialność, dlatego też jednak nie warto przesadzać z takimi zachowaniami.