Jesteś tutaj

Jak wygląda dzisiaj rekrutacja za pomocą social mediów.


Wyszukanie właściwego pracownika w dużej części przypadków stanowi poważny problem dla pracodawców oraz rekruterów, tak więc sięgają oni po różne sposoby na to, aby trafić na kogoś odpowiedniego. W ostatnich latach bardzo często będzie się w takich działaniach wykorzystywać również media społecznościowe, z których wielu rodaków często korzysta.

Statystyki pokazują, że konta na Twitterze lub Facebooku posiada już prawie 60 procent naszego społeczeństwa. Zdecydowana większość z nich to ludzie młodzi, doskonale znający nowoczesne technologie i korzystający z nich bez żadnej obawy. Oni także nie czują żadnego strachu przed wykorzystaniem social mediów do poszukiwań nowego zajęcia, ale też właściciele firm w rosnącej liczbie przypadków do tego typu potencjalnych pracowników właśnie taką metodą docierają.

Jedną z często używanych metod prowadzenia rekrutacji jest publikowanie na swojej stronie na facebooku propozycji pracy, jaka później udostępniana będzie przez wiele różnych osób. Tym sposobem może się ona szybko roznieść, tym samym dają szansę na w pewnym momencie dotrze do odpowiedniego kandydata.


Coraz bardziej powszechne jest także polecanie znajomych osób na określone stanowiska, tak prowadzona rekrutacja również jest bardzo chętnie wykorzystywana przez firmy szukające pracowników. Co ważne, bardzo dużą zaletą takiej formy poszukiwania pracowników jest to, że faktycznie w niewielu przypadkach rekomendowane osoby nie spełniają oczekiwań jakie dana firma stawia.


Aktualnie najczęściej się szuka pracowników na stanowiska mające dużą rotację, między innymi w handlu, ochronie czy gastronomii. Całkiem sporo ofert będzie również dotyczyć reklamy i marketingu, gdyż w każdej z tych branż social media pełnią dużą rolę. Na firmowych funpage\'ach oferty również mogą znaleźć pod swoim kątem kierownicy, programiści czy też pracownicy biurowi.


Mimo że popularność mediów społecznościowychpopularność społecznościowych mediówrośnie cały czas podczas prowadzenia rekrutacji, to nadal nie są one w pełni wykorzystane. W chwili obecnej główną przeszkodą jest zbyt mała ilość odpowiednich narzędzi, które by mogły pomóc w zarządzaniu ofertami pracy. Jeśli narzędzia tego typu zostaną dostarczone, to popularność tej metody wzrośnie jeszcze bardziej.