Jesteś tutaj

Dlaczego wybieranie pracowników o podobnym charakterze jest niebezpieczne dla firmy.

Jak mówi wielu specjalistów niewłaściwe przeprowadzenie rekrutacji i wybranie po tym źle wybranej osoby kosztować może nawet połowę rocznych poborów. I to jest to tylko i wyłącznie kwota gotówki, jaka będzie do zapłacenia na pensje jak również Warsztaty Z Negocjacji dlsa takiego Zatrudnionego. A przecież dojdą do tego mniej szacowalne kwestie, takie jak na przykład zepsucie organizacji w firmie lub konieczność szukania kolejnego pracownika.


W czasie rekrutacji można popełnić wiele błędów, szczególnie dotyczyć to będzie osób, jakie nie zajmują się na co dzień tego typu rzeczami, nie mają należytych kompetencji, ale koniec końców będą się musieli tym zająć. Z tego też powodu zanim się podejmie takie wyzwanie warto zapoznać się z najważniejszymi błędami, jakie w czasie tego procesu można popełnić.


Dość często spotykanym problemem, które mogą się pojawić w dużej liczbie firm podczas wyboru nowych pracowników jest szukanie osób bardzo podobnych do siebie. Wiele osób nie będzie tego traktować jako błędny wybór, lecz liczne badania potwierdzają, że ekipy złożone z odmiennych osobowości są znacznie bardziej wydajne.


Dość często takie sytuacje występują w przedsiębiorstwach, jakie dzięki starym, sprawdzonym metodom dochodzą do jakiegoś etapu, ale nie dają rady go przeskoczyć i albo pozostają w miejscu, albo wręcz będą się cofać. A przy tym wszystkie propozycje jakiś zmian i dopuszczenie do załogi nowej krwi są od razu stopowane.


Nowo zatrudniani pracownicy albo są zmuszani do zaakceptowania aktualnego porządku i ustalonych od dawna zasad i reguł, albo są zepchnięci na margines i w pewnej chwili zmieniają pracę. Takie działania bardzo skutecznie hamują nowe pomysły i inicjatywy, które mogą się pojawić razem z nowymi pracownikami.


Sytuacja tego typu odbija się znacząco na stratach firmy, gdyż w sytuacji gdy pracownicy często się zmieniają, to koszty związane z ich przygotowaniem do wykonywania swoich obowiązków po prostu nie będą się zwracać. Dodatkowo w firmie mogą wystąpić monotonia i rutyna, bardzo częstym objawem będzie także obniżona kreatywność i niechęć na wszelkie nowości i zmiany w podejściu do większości spraw.