Jesteś tutaj

Przykładowe błędy popełniane podczas prowadzenia rekrutacji.

{Odpowiednie przeprowadzenie rekrutacji nie jest tak łatwą sprawą, jak niejednej osobie może się wydawać. Zatrudnienie niewłaściwego kandydata niesie za sobą sporo mało pożądanych skutków, włącznie z koniecznością zwolnienia takiej osoby i rozpoczęciem poszukiwania od nowa kogoś. Z tego też powodu warto poznać kilka najważniejszych zasad, dzięki jakim niebezpieczeństwo kosztownej pomyłki będzie znacznie mniejsze.


Jednym z podstawowych błędów, jakie popełniają osoby zajmujące się procesem rekrutacji, będzie traktowanie w nieobiektywny sposób zapraszanych kandydatów i podejmowanie końcowej decyzji przed rozmowami, jedynie na podstawie dokumentów. Zwłaszcza problem ten pojawia się, jeżeli rekrutacja ma być prowadzona wyłącznie przez jednego rekrutera, wówczas znacznie łatwiej o nieobiektywizm i mimowolne wyróżnianie części kandydatów.


Doskonale będzie, gdy niektóre rozmowy będą przeprowadzane przez co najmniej dwie różne osoby, z czego jedną z nich warto żeby był ktoś mający dobrą wiedzę merytoryczną. Pozwoli to na wykluczenie tego typu przypadków, gdy pracownik działu personalnego niewłaściwie oceni zawodowe kompetencje znalezionego kandydata.


Bez wątpienia także trzeba unikać działanie pod presją czasową, decydowanie na siłę o wyborze tylko i wyłącznie z tego powodu, że należy się zmieścić w wyznaczonym terminie nie jest korzystnym rozwiązaniem. Zbyt łatwo jest wówczas o nie do końca przemyślaną decyzję, jaka w ostatecznym rozliczeniu będzie bardzo kosztowna dla firmy.


Nie powinno się także ulec pierwszej ocenie, ten błąd również często może wystąpić przy rekruterach z małym doświadczeniem, którzy ogólnie takimi sprawami mało się zajmują. W czasie prowadzonych rozmów pojawia się w takich przypadkach przesadne interpretowanie zachowań kandydatów i pomijanie istotnych dla ostatecznego wyboru sygnałów które wysyłają.


Aby ograniczyć niebezpieczeństwo pomyłki w czasie rekrutacji należy się trzymać paru istotnych reguł. Z pewnością ogromnie istotne jest właściwe przygotowanie się do rozmów z kandydatami, przeprowadzanie ich nie samemu, lecz w zespole, i skupianie się na wcześniej opracowanym planie. Tym sposobem znacznie prościej będzie wyeliminować nieodpowiednie osoby i znaleźć takie, jakie będą najbardziej pasowały.