Kursy specjalistyczne a miękkie?

Szkolenia mają coraz większe znaczenie w odpowiednim funkcjonowaniu wielu przedsiębiorstw, szczególnie dzisiaj, gdy jest coraz większy problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. W wielu przypadkach dużo korzystniej będzie spróbować wykorzystać możliwości pracowników, których się zatrudnia i rozszerzyć zakres ich kompetencji, niż tracić dużo czasu i pieniędzy na szukanie kogoś doświadczonego.

Aby jednak szkolenia pracowników mogły się na coś przydać, czyli faktycznie znacznie poprawiły wyniki wykonywanej pracy, to należy je odpowiednio dobrać. Od niedawna w praktyce szkoleniowej zaczął się coraz bardziej zarysowywać podział pomiędzy miękkie i twarde. Powinno się widzieć, jakie są wady i zalety obu, gdyż taka wiedza może być przydatna podczas planowania dalszego rozwoju swojej załogi.

Szkolenia o charakterze twardym głównie będą dotyczyć zdobywania konkretnej wiedzy merytorycznej. Czasami będą one dłużej trwały, zdarzają się kursy, które mogą trwać nawet pół roku. Przeważnie kończyć się będą zdaniem egzaminu i uzyskaniem potwierdzającego wiedzę certyfikatu.

Szkolenia z tego gatunku przeznaczone są dla pracowników, którzy, zamierzają polepszyć kwalifikacje zawodowe i pozyskać nieco wiedzy, która pozwoli im sprawniej wykonywać obowiązki, jakie do nich należą. Przeważnie dotyczą one jednej wybranej dziedziny, która bardzo często może być bardzo wyspecjalizowana i trudno osiągalna - to jest powodem, że większość tego typu szkoleń sporo kosztuje.

Z kolei szkolenia o charakterze miękkim ( np. Multimedialne Treningi Techniki Sprzedaży http://www.szkolenia-menedzerskie.pl/szkolenia-techniki-sprzedazy ) to przede wszystkim poprawą umiejętności interpersonalnych. W wielu sytuacjach oprócz konkretnych tematycznych wiadomości potrzebne również będą umiejętności negocjowania, pracy w grupie czy radzenia sobie w sytuacjach bardziej stresowych. Przez odpowiednie kursy także takie rzeczy da się w pracownikach bardzo dobrze wypracować.

Miękkie szkolenia w znacznym stopniu bazują na warsztatach i ćwiczeniach, za pomocą jakich da się w sposób praktyczny przećwiczyć wybrane zagadnienia. Ćwiczenia sprawiają, że takie szkolenia nie tylko są bardziej efektywne i skuteczne, ale jednocześnie interesujące dla uczestników, co jest naprawę bardzo potrzebne.

Zadziwiające szkolenia integracyjne