Jesteś tutaj

Ugruntowywanie nowych nawyków na warsztatach

Zawodowe szkolenia to bardzo ważny element należytego rozwoju każdej bez wyjątku firmy, mogą one podnieść poziom kwalifikacji zawodowych załogi i bardzo mogą zwiększyć konkurencyjność na rynkach. Jeżeli są dobrze zaplanowane i wykonane, to faktycznie mogą dać odpowiednie rezultaty. Warto jednak pamiętać o tym, że szkolenia dają ludziom sporo nowej wiedzy, lecz umieć ją jeszcze będzie trzeba użyć w praktyce.

Bardzo istotnym etapem z całego szkolenia będzie ugruntowanie umiejętności, jakie się zyskało. Spora grupa zatrudnionych przez pewien czas po ukończeniu kursu stara się pamiętać o tym, co było mówione na nich, jednak wraz z mijającym czasem wracają oni do wcześniej utrwalonych nawyków. Dlatego też dużą rolę odgrywa to, żeby przez cały czas położyć odpowiednio dużo nacisku na poziom motywacji ludzi biorących w nim udział.

To właśnie te rzeczy będą mieć największy wpływ na późniejsze zachowania szkolących się i zastosowanie przez nich zdobytych umiejętności. Gdy ktoś na szkolenie będzie wysyłany w zasadzie pod przymusem, nie będzie widział jego sensu, to raczej mało ono da, bowiem po zakończeniu nauki i tak może się opierać przed użyciem nowych umiejętności w praktyce (w przypadku gry mamy już ten problem dobrym lekarstwem bywają czasem Korporacyjne Gry Menedżerskie http://www.symulacje.edu.pl/gry-menedzerskie.php).

Dlatego też osoby które prowadzą szkolenia muszą zwrócić baczną uwagę na motywację i zaangażowanie kursantów, a najlepszym wyjściem na to będzie zadbanie, żeby całość była przeprowadzona w taki sposób, żeby zainteresować wszystkich uczestników. Trenerzy mają do tego szereg narzędzi i technik, dzięki jakim można uzyskać zamierzone efekty.

Z całą pewnością niezwykle przydatne są zaskakujące metody przeprowadzanych ćwiczeń, dzięki którym można w dużym stopniu usprawnić utrwalanie wszystkiego. Ważne jest także większe zaangażowanie kadry kierowniczej, jeśli pracownicy zobaczą, że przełożonemu też zależy na powodzeniu z pewnością bardziej będą się starać.

Chyba jednak największą rolę odgrywa właściwie wykonany cykl szkoleniowy, z większą ilością ilością przypominających powtórek. Dzięki nim pracownicy ugruntowują dopiero co poznane umiejętności oraz nawyki, a dodatkowo mają okazję w realnych zastosowaniach zastosować to, co udało im się nauczyć, więc podczas zwykłych zajęć w pracy będzie im znacznie prościej.