Jesteś tutaj

Jaką metodą kreować skuteczność kursów?

Zamierzając zorganizowanie szkoleń dla załogi w swojej firmie na pewno chce się widzieć ich efektywność. Bo w końcu wydając spore niekiedy kwoty na trenerów, czasami także koszty wyjazdu do jakiegoś centrum szkoleniowego z pewnością każdy z kierowników zechce zobaczyć, w jaki sposób się to przełożyło na wyniki pracowników.

Efektywność realizowanych szkoleń często będzie ciężka do zmierzenia, ale postarać się powinno o kilka spraw, żeby była ona na odpowiednim poziomie. Najczęściej proces szkoleń da się podzielić na trzy główne części, czyli przygotowanie, realizacja planów, które się założyło oraz działania w okresie, gdy szkolenia się zakończą (więcej: Firmowe Imprezy Integracyjne http://www.hotelnaszkolenie.pl/szkolenia-team-building).

W oparciu o wcześniejsze badania specjaliści są zdania, że najbardziej efektywne proporcje pomiędzy tymi etapami wynoszą 40-20-40. Te liczby pokazują, jak dużo zaangażowania i wysiłku powinno się włożyć na każdym z etapów, i jeżeli wszystko się to uda zagwarantować, to najczęściej tak przeprowadzone szkolenia odniosą swój skutek.

Tak naprawdę odpowiednie przygotowanie do etapu szkoleń to spora część sukcesu, z tego też powodu duże zaangażowanie działów personalnych w tych kwestiach jest wręcz wymagane. Przed decyzją o wyborze szkolenia warto uwzględnić opinię każdego zainteresowanego, czyli kadry kierowniczej i pracowników. Dzięki temu da się dokładnie wyodrębnić oczekiwania obu grup i wypracować rozwiązanie które będzie satysfakcjonować każdą ze stron.

W czasie badania potrzeb i wymagań powinno się wykorzystać wiele różnych technik, jakie w dużej mierze mogą pomóc w ostatecznym wyborze. Przykładowo mogą to być ankiety które pracownicy mogą wypełnić, indywidualne rozmowy i wywiady z nimi, a oprócz tego sprawdzenie charakterystyki tego jak pracują w pewnym przedziale czasu, za pomocą tego wszystkiego da się w miarę dokładnie stwierdzić, jakie będą ich oczekiwania i potrzeby w tych kwestiach.

Powinno się w czasie planowania uwzględnić również zdanie firmy szkoleniowej, którą zamierza się zatrudnić, niektórzy uważają że jest to wręcz niezbędne. Chłodna ocena doświadczonych osób, z pełnym obiektywizmem i bez zaangażowania może pomóc w dostrzeżeniu wielu elementów, które z reguły zostają zupełnie niezauważone.