Jesteś tutaj

Gry symulacyjne - poradnik klienta?

Ogromną rolę w rozwoju pracowników odgrywają szkolenia i kursy. Ich propozycja jest ogromna, począwszy od typowych, w których siedzi się kilkanaście godzin na sali wykładowej, a kończąc na różnych treningach i grach, które symulują niekiedy prawdziwe sytuacje, które mogą się w pracy pojawić i wymagają od każdego uczestnika odpowiedniej aktywności i podejmowania decyzji.

Szczególnie popularne w ostatnich latach są Gry Symulacyjne http://www.symulacje.edu.pl/gry_symulacyjne.php - są one bardzo chętnie używane przez managerów, którzy zamierzają w swoją załogę inwestować. Ludzie, którzy będą brać w nich udział nie słuchają biernie tego, co ktoś mówi, lecz muszą działać i podejmować decyzje - i jak w praktyce można zobaczyć, tego typu szkolenia mogą dać spore rezultaty.

Jednak aby symulacyjne gry przyniosły zamierzony skutek, to należy przestrzegać kilku zasad. Najważniejsze powinno być znalezienie najlepszej do zaplanowanego celu kategorii tematycznej. Każda z takich gier jest bowiem ukierunkowana na rozwój pewnych wybranych obszarów, i warto o tym pamiętać podczas wyboru jakiejś dla swoich pracowników.

Następną dość istotną sprawą jest oczywiście kwestia kosztów. Tego typu gry, w szczególności w opcji z trenerem, który ją poprowadzi i w dalszej kolejności zrobi analizę wyników nie należą do najtańszych. Jeżeli grę miałoby się regularnie używać, to kupno będzie rozsądnym pomysłem, ale jeżeli tego typu forma szkoleń załogi byłaby jednorazowa, to na pewno tańszą i lepszą opcją może być jej wypożyczenie.

Jeżeli się ktoś będzie decydował na opcję gry z trenerem ważne powinno być zweryfikowanie jego uprawnień oraz kompetencji. Od tego zależeć przecież będzie zarówno skuteczność realizacji gry z biorącymi w niej udział pracownikami, ale także dalsza interpretacja i znalezienie wniosków w oparciu o decyzje i zachowania, które były zaobserwowane.