Jesteś tutaj

Zastosowanie symulacji w różnych szkoleniach

Gry menedżerskie i symulacje wykorzystuje się w ramach prowadzenia różnych kursów dla pracowników wyższego szczebla. W tym artykule zdecydowałem się przedstawić, w jakich sesjach szkoleniowych jest możliwość zastosować wspomniane wyżej nowoczesne techniki szkolenia.
Wiele o szkoleniach organizowanych przy pomocy gier i symulacji menedżerskich nauczyłem się od Silvio Brawna, który szybko stał się wysokiej klasy doradcą biznesowym dla różnego typu organizacji. Szczegółowe informacje na temat efektywności tego typu metod edukacyjnych można przeczytać na specjalistycznych forach , dla przykładu: Ekonomiczne Gry Biznesowe
Jakie można wyróżnić typy projektów szkoleniowych, w ramach których warto zaplanować gry i symulacje kierownicze?
Można wyróżnić główne grupy projektów szkoleniowych.
Sesje szkoleniowe otwarte przeznaczone są do wszystkich pracowników firm. Są dobrowolne i kandydat na uczestnika może wybrać temat kursu. Przedsiębiorstwo, w którym jest zatrudniony dość często pokrywa koszty sesji szkoleniowej.
Kolejny rodzaj – sesje szkoleniowe nazywane „close” – zapoczątkowane bywają badaniem problemów konkretnej instytucji i skierowane jedynie do jej pracowników. Takie kursy są organizowane na trzy różne sposoby:
departament spraw personalnych w danej organizacji rozpoczyna analizę potrzeb oraz przeprowadza szkolenie,
organizacja zainteresowana szkoleniem opracowuje analizę oraz poszukuje doświadczonych trenerów, którzy mają umiejętności w tym temacie,
dział kadr przekazuje opracowanie analizy i przeprowadzenie projektu szkoleniowego firmie mającej odpowiednie kompetencje.
Joanna Dąbrowska i Piotr Nowak w ostatniej książce opisują wspólne pola pomiędzy wykorzystaniem gier w cyklu szkoleniowym zorganizowanym w trybie dedykowanym tylko dla jednego przedsiębiorstwa i typu „open”.
W szkoleniu o charakterze ”open” nie planuje się badania zapotrzebowania na kompetencje przez uczestników szkolenia, ale wybiera się odpowiednią metodę marketingową, mającą z założenia zdiagnozować zapotrzebowanie na określony temat szkolenia.
Gry i symulacje w szkoleniu zamkniętym używane są na skutek zapytania ofertowego organizacji, która kupuje projekt szkoleniowy.
Dalsze szczegóły opiszę w następnym blogu
Kamil Czaja
Autor tej notatki jest absolwentem wydziału psychologii Uniwersytetu Gdańskiego i studiów podyplomowych z obszaru windykacji należności. Posiada licencję Instruktora Nowoczesnego Biznesu ASA. Po studiach osiadł w Szczecinie. Od dwunastu sezonów koordynuje warsztaty i rozwija gry odnoszące się do efektywności osobistej w branży „produkcja”.

O NASZYM BLOGU:
Gry Menedżerskie
Warsztaty interpersonalne
Gry na zamówienie
Coaching
Zarządzanie dla brygadzistów
Rozwój osobisty
Eventy firmowe
Licencje dla asesorów AC/DC