Jesteś tutaj

W jaki sposób działa efektywny dział firmy

W tymże artykule przedstawię mierniki sprawnego zespołu, jakie da się znaleźć w literaturze przedmiotu oraz które słyszę na sesjach menedżerskich. Mierników jest bardzo dużo, więc pokażę jedynie ich mały fragment - pięć tych niezbyt zauważanych przez liderów zespołów. Sporo w tym temacie można przeczytać tutaj: Sensowne Imprezy Integracyjne i Team Building
1. Niwelowanie luki decyzyjnej
Większość decyzji rozstrzyga się osiągając consensus. W takiej sytuacji wszyscy są w zasadzie zgodni i gotowi zastosować się do wdrożenia takiej decyzji. Jednakże widzimy czasem też nietypowy problem - wielu pracowników, którzy nie zgadzają się z decyzją zbiorowości decydującej o przyszłości, w mojej firmie zawsze miała tendencję do nie wypowiadania indywidualnego oporu wobec decyzji, z tego powodu wypracowany zgodny wybór zaciemnia prawdziwy proces poszukiwania najlepszego rozwiązania.
2. Krytykowanie rozwiązań
W zintegrowanym dziale pracowniczym krytykowanie bywa dość częste, bywa naprawdę szczere i odbywa się względnie swobodnie. Niestety nieraz w takiej sytuacji niezamierzenie dochodzi dość łatwo do osobistych przytyków. Profesjonalna opinia krytyczna zawsze powinna być pozytywna, a jej celem bywa zniwelowanie kłopotów postawionych przed zbiorowością ludzką oraz utrudniających zakończenie wyznaczonych zadań.
3. Przekazywanie innym indywidualnych odczuć
Ludzie swobodnie okazują swoje wyobrażenia i opinie w zakresie zakresu funkcjonowania oraz działania zbiorowości pracowników w jednym dziale. Nie ma nieporozumień czy też "ukrytych planów". Krótko mówiąc - asertywna wymiana zdań.
4. Wskazywanie obowiązków
Gdy grupa przystępuje do działania, podział obowiązków odbywa się bez ograniczeń oraz bywa zwykle przyjmowany pozytywnie. Dobry podział odpowiedzialnosci dla odpowiednich ludzi w każdej bez wyjątku istniejącej w firmie grupie.
5. Normy zachowań współpracowników
Grupa funkcjonuje świadomie. Najważniejszy jest proces coraz większego zaawansowania znajomości grupy - o normach i wartościach w następnym tekscie.
Tyle menedżerskich myśli.
Opracowanie: Henryk Domański
I JESZCZE JAK ZAWSZE ZESTAW INTERESUJĄCYCH ANALIZ DOTYCZĄCYCH INTEGRACJI Z OSTATNIEGO MIESIĄCA:
- Najczęściej kupowana forma aktywności : gry plenerowe bez zadań ekstremalnych
- Najlepiej ocenione w ankietach po evencie ćwiczenia – oceny grup: scenariusz militarny
- Uśredniona wielkość zespołu uczestniczącego w grze: sześćdziesiąt pracowników.
- Oczekiwane przez grupe dni tygodnia na incentive: środek tygodnia.
- Najczęściej wybierana część kraju: Sudety

ŹRÓDŁO: Training Projects
Funkcjonujemy jako grupa animatorów zajęć z sporym stażem na kierowniczych stanowiskach w przedsiębiorstwach ale jednocześnie uprawnieniami związanymi z żeglarstwem i pływaniem, co pozwala nam na oferowanie imprez w formie plenerowej, łącząc kształcenie pracowników i atrakcyjne gry. Pracujący dla nas szkoleniowcy to także autorzy artykułów w prasie branżowej i nietuzinkowe osobowości.