Jesteś tutaj

Komunikacja - wskaźnik zgranego zbioru ludzi

W tym artykule pragnę przybliżyć mój ulubiony przejaw dobrze zintegrowanego zbioru pracowników w firmie. Jest nim efektywna komunikacja. Skoncentrujemy się w tym wpisie na miejscu informacji w tym procesie. Badacze z Uniwersytetu w Nowym Jorku szacują, że na komunikowanie się z naszymi bliskimi poświęcamy więcej niż 70% okresu interakcji. Do tego 30% stanowi monolog lub dialog, a reszta słuchanie. Komunikowanie się jest podobnie istotne w dziale w przedsiębiorstwie, jak również w innych zbiorowościach ludzi, dla przykładu w rodzinie, w orkiestrze, w drużynie piłkarskiej. Ciekawe opisy takich sytuacji można przeczytać w internecie: Coroczne Wydarzenia Integracyjne i Team Building
Zupełnie abstrahując od zajmowanego stanowiska oraz wykonywanego zawodu, komunikowanie się okazuje się główną aktywnością w miejscu zatrudnienia. Przekazujemy sprawy do zrobienia, snujemy plany, wysłuchujemy narzekania klientów, ustnie przekazujemy, czego żądamy od podwładnego oraz kreujemy wspólne cele z partnerami biznesowymi. Dość często pewne przeszkody sprawiają, że proces wymiany wiedzy jest niezwykle słaby. Wówczas partnerzy biznesowi mogą opierać się wyłącznie na własnym doświadczeniu albo zasłyszanych przez przypadek plotkach.
Dla prawie każdego człowieka codzienna wymiana informacji to na pierwszym miejscu mowa. Jednak to jest nieporozumienie. Ustna wymiana informacji wykorzystuje fizyczną właściwość jamy ustnej człowieka, ale ten wariant wyłącznie jeden rodzaj porozumiewania się. Naukowcy określają to zjawisko jako komunikacja werbalna. Należy jeszcze dodać, że tylko człowiek posiada umiejętność porozumiewania się w precyzyjny i jednocześnie barwny sposób.
Badacze tego zjawiska wymieniają też inne kanały porozumiewania się, jednak napiszę na ten temat w moim innym wpisie, który zostanie opublikowany 14 kwietnia.
Tyle haerowych myśli.
Redakcja: Jan Nowosielski
I JESZCZE JAK ZAWSZE ODROBINA NIEZNANYCH DANYCH ODNOŚNIE INTEGRACJI Z MINIONEGO OKRESU:
- Ciesząca się największym wzięciem forma aktywności : gry miejsce
- Najlepiej ocenione w testach po szkoleniu zabawy – oceny uczestników: zajęcia na wodzie – tratwy, pontony, kajaki
- Statystyczna wielkość grupy szkoleniowej: pięćdziesiąt pracowników.
- Oczekiwane przez grupe dni tygodnia na zabawy: niedziela.
- Najczęściej oczekiwania lokalizacja: Gdańsk

ŹRÓDŁO: Training Projects
Prowadzimy plenerowe szkolenia team building i niezwykle dynamiczne wyjazdy integracyjne dla pracowników.
Wiemy, że pozytywnie odebrane szkolenie lub wyjazd to także sympatyczny hotel. W naszej ofercie mamy ponad sto ciekawych lokalizacji górskich, mazurskich, nadmorskich, w środkowej Polsce i innych. Polecamy nasze spotkania integracyjne i team building.Najczęściej prowadzimy zajęcia w Małopolsce, pod Warszawą i na Mazurach. Preferujemy destynacje mniej znane . W słoneczne dni pracujemy pod chmurką, a jeżeli pogoda jest zła – pod dachem.