Jesteś tutaj

Elementy wykładu na temat budowania efektywnych grup pracowniczych

W poprzednim miesiącu słyszałem o wykładzie, kiedy doktor John Bithday prezentował sławne projekty badawcze w zakresie funkcjonowania zespołów. Okazały się one wyjątkowo ciekawe oraz przełomowe ze względu innowacyjnego wglądu na zagadnienie: jaki powinien być efekt pracy zespołowej i jak tworzyć grupy pracownicze.
Poznając ostatnie efekty ankiet wywnioskowałem, że istoty ludzkie naturalnie łączą się w grupy. Gdy dzieje się to wewnątrz firmy oraz ludzie są przypisani do miejsc pracy, stają się oni uczestnikami zespołów odpowiedzialnych za realizację określonych celów firmy. W następnej kolejności, z własnej woli lub z polecenia przełożonego wdrażają się w funkcjonowanie działów, zespołów zadaniowych itp. Ludzie zaliczają się do zespołów nieformalnych lub grup wspólnych zainteresowań, na przykład osób pasjonujących się gotowaniem albo motoryzacją. Więcej możesz poszukać np. tu: Zespołowe Wyjazdy
Opiszę w tym miejscu najciekawsze zjawiska na temat działania zespołów. Grupy pracownicze to coś więcej aniżeli teoretyczne społeczności. Charakteryzują się nie tylko wzajemnym zaufaniem, ale także nieprzeciętną produktywnością. Czym wyróżniają się efektywne zespoły w porównaniu do zbiorowości ludzkich wykonujących zadania razem? Nieustanne zogniskowanie działań na skuteczności działania, co najczęściej przeradza się w rzeczywiste sukcesy.
F.B. Irving oraz H.M. Smith twierdzą, iż w grupie efektywnych zespołów można znaleźć niekiedy takie, które osiągają efekty wspólnych działań przekraczające wszelkie ilościowe szacunki. Zespoły wytwarzają pozytywne warunki współpracy. Wynikają one z dostrzegania roli wolności tworzenia niezbędnej w uzyskiwaniu ponadprzeciętnego rezultatu.
Efektywne społeczności są zbliżone do archetypicznej społeczności, gdzie chęć dzielenia się oraz szeroko podzielanego spojrzenia na świat bywa bardzo naprawdę wysoka. Uzdolnienia i umiejętności większości członków zespołu są traktowane jako wspólny zasób.
W niniejszym wpisie chciałem wykazać, iż grupa pracownicza traktowana jako zespół to całkiem złożone zjawisko. Czysto poradnikowe zaprezentowanie tego obszaru wiedzy najczęściej zbyt je banalizuje.
Na tą chwilę to tyle moich wniosków.
Opracowanie: Grzegorz Nowosielski
I DODATKOWO JAK CO MIESIĄC TROCHĘ CIEKAWYCH DANYCH ODNOŚNIE TEAM BUILDING Z POPRZEDNIEGO OKRESU:
- Najchętniej zamawiana forma aktywności : gra kryminalna
- Najwyżej ocenione w kwestionariuszach po wyjeździe aktywności – oceny grup: nagrywanie filmów i teledysków
- Przeciętna liczebność grupy zajęciowej: czterdzieści uczestników.
- Oczekiwane przez grupe dni tygodnia na gry: początek tygodnia.
- Najchetniej wybierana część kraju: Jura Krakowsko Częstochowska

ŹRÓDŁO: Training Projects
Pracujemy jako grupa trenerów z sporym stażem na kierowniczych stanowiskach w przedsiębiorstwach ale jednocześnie kompetencjami związanymi z turystyką kwalifikowaną, co pozwala nam na oferowanie projektów w formie plenerowej, łącząc kształcenie pracowników i atrakcyjne gry. Nasi trenerzy to jednocześnie autorzy artykułów w prasie branżowej i inspirujące osobowości.
Jesteśmy świadomi, że udane szkolenie lub wyjazd to także wygodny ośrodek konferencyjny. Na sprawdzonej i stale weryfiowanej liście posiadamy blisko dwieście przepięknych destynacji górskich, mazurskich, nadmorskich, w środkowej Polsce i innych. Zapraszamy na imprezy integracyjne oraz team building.Najczęściej pracujemy w Małopolsce, w środkowej Polsce jak również na Mazurach. Cenimy destynacje na łonie natury . Gdy jest ciepło szkolimy w plenerze, a gdy pada, wieje lub temperatura jest za niska – w salach szkoleniowych.