Jesteś tutaj

Dobre praktyki opracowywania symulacji biznesowych

Wymyślanie symulacji biznesowych w celu poprowadzenia sesji szkoleniowej bywa bardzo skomplikowane i bazuje na sporych zasobach konkrentnych umiejętności. Całe życie chcemy się angażować w zabawę, uśmiechać się do ludzi oraz doświadczać niezwykłych sytuacji życiowych. Gry i symulacje można uznać za chęć stania się ponownie dzieckiem. Symulacje biznesowe można wykorzystywać w projektach szkoleniowych razem z wykładem lub warsztatem.
W dzisiejszym artykule przedstawię zasady zaprojektowania ciekawej fabuły szkoleniowej. Twój program edukacyjny wzbogaci się o wyjątkowy moduł uatrakcyjniający zajęcia. Wszyscy mówią o tym, iż nie łatwo jest napisać fabułę takiej symulacji szkoleniowej. gra menedżerska musiałaby mieć określone moduły. Dowiedziałem się o nich, kiedy wszedłem na taki poradnik: Ekonomiczne Gry Szkoleniowe - Zestawienie
Kiedy 3 tygodnie temu planowałem sesje szkoleniowe stosując grę biznesową, zdecydowałem się napisać bloga na ten temat. Poniżej zamieszczam kilka dobrych praktyk z zakresu wymyślania gier i symulacji biznesowych.

Zupełnie na początku zastanów się, jaki temat ma być omówiony w czasie symulacji biznesowej. Są takie tematy, które będą dla uczestników niezwykle intrygujące: techniki zarządzania, planowanie kariery, zaopatrzenie i sprzedaż, zarządzanie produkcją, zarządzanie personelem.

Następnie idź do marketu z zabawkami oraz sięgnij po gry z czasów bycia dzieckiem. Na stoisku dla dzieci można nabyć: zestawy z klockami, łamigłówki, lalki, kolejki PIKO oraz różne małe przybory do zabawy. Te zabawki są świetną pomocą do opracowania fabuły gry biznesowej.

Następnie wymyśl i zapisz jako scenariusz reguły symulacji edukacyjnej. Napisz ją na dużym flipcharcie używając kolorów oraz skonsultuj z przyjaciółmi. Ludzie, którzy zagrają jako pierwsi podpowiedzą pewne zmiany w fabule.

Należy też w grze edukacyjnej zaplanować niespodziewane sytaucje, bonusy i drobne gadżety do wygrania.

W kolejnym artykule pokażę schemat programu gry biznesowej.

Emilian Iroń
Redaktor tej notatki jest absolwentem kierunku matematyki Uniwersytetu w Toruniu i studiów podyplomowych z zakresu ubezpieczeń społecznych. Posiada certyfikat Doradcy Rozwoju Osobistego TZU. Zawodowo realizuje się w Świerklańcu. Od piętnastu sezonów koordynuje warsztaty i projektuje badania odnoszące się do rekrutacji i selekcji kandydatów w branży „rozrywka i kasyna”.

O TYM PISZEMY:
Gry Szkoleniowe
Kursy miękkie
Gry edukacyjne
Mentoring
Lean games
Zarządzanie projektami
Certyfikacja trenerów
Materiały do symulacji dla konsultantów