Jesteś tutaj

Czynniki mające wpływ na zachowania w zbiorowości ludzkiej

W poprzednich artykułach zobrazowałem kolejne kroki tworzenia zespołu. Nakreśliłem, kiedy tworzą się normy sposób funkcjonowania w zespole. Mogą one być sformułowane w ramach przepisów dotyczących pracy. Thomas Blair w swojej świetnej książce z tego tematy opisał, że te zjawiska można traktować jako naturalny objaw pewnych cech wspólnych pomiędzy wszystkimi osobami wewnątrz grupy w obszarze: techniki pracy, działania, dążenia. Dużo na ten temat możesz przeczytać w tym miejscu: Nagradzane Projekty Team Building
Normy grupowe możemy pogrupować w kategorie, odnoszące się do odrębnych obszarów funkcjonowania grupy, dla przykładu:
Praca – reguły wynikają z sposobów wykonywania pracy oraz pokazują niektóre niepisane zwyczaje – w jakim tempie pracować, ile godzin pracować w ciągu dnia, czy ważny jest wysiłek czy efekty, i tym podobne.
Zachowania międzyludzkie – tu można wyróżnić sformalizowane obyczaje, które przeciwdziałają sporom w zakresie: delegowania spraw bieżących, pomagania sobie nawzajem, nagradzania za pozytywne wyniki pracy i pozostałych kwestii, które wcześniej czy później okażą się źródłem przyszłych konfliktów.
Strój i język – współpracownicy zwykle są podobni do siebie, często mają podobny sposób komunikowania: slang lub terminy metodyczne, powiązane z sytuacją biznesową.
Są tacy ludzie należący do grupy, którzy odznaczają się tym, że miewają znacznie silniejszy wpływ na zjawisko tworzenia reguł, aniżeli pozostali. Od pozostałych członków zespołu oraz od nowoprzyjętych rekrutów zbiorowość zawsze oczekuje przyjęcia wyżej opisanych reguł.
W trzecim z kolei blogu opiszę sprawy oddziałujące na pojawienie się ról w zbiorowości ludzkiej.
Tyle moich myśli.
Opracowanie: Tomasz Guc
I DODATKOWO JAK ZAWSZE ZESTAW NIETYPOWYCH DANYCH ODNOŚNIE TEAM BUILDING Z MINIONEGO OKRESU:
- Najpopularniejsza forma zajęć : gry konstrukcyjne z klockami
- Najlepiej wycenione w testach po szkoleniu gry – komentarze uczestników: zadania survivalowe i szkoła przetrwania
- Uśredniona liczebność grupy zajęciowej: sto uczestników.
- Optymalne dla klienta dni tygodnia na wyjazd: środa.
- Najchetniej zamawiana lokalizacja: Małopolska

ŹRÓDŁO: Training Projects
Prowadzimy plenerowe szkolenia team building i niezwykle dynamiczne wyjazdy integracyjne dla pracowników.
Nasze widowiskowe wyjazdy integracyjne i edukacyjne szkolenia team building są rekomendowane przez dziesiątki instytucji z wszystkich branż.